Jsme opravdu kulturní město?

Když si promítnu osudy většiny osobností, které se svým dílem zasadily o kulturní růst a estetické směřování společnosti, dříve nebo později dojde v jejich životě k momentu, kdy jsou nepohodlní, ne plně pochopeni a kdy jejich ego přerůstá bezpečné hranice konformity běžného spořádaného života jimi ohrožované společnosti. Tito narušitelé našeho pohodlí nám natolik nevyhovují, že se všemožně snažíme je jednoduše odstranit a vytěsnit. Vždy mne v této souvislosti fascinovala urputnost a houževnatost Leoše Janáčka, který v době, kdy si jeho vrstevníci užívali penzijního věku, neúnavně bojoval o pochopení a realizaci svého originálního hudebního jazyka. Byl vystaven tak silnému pohrdání a dehonestaci ze strany dnes už pro svět téměř zapomenutých hudebních "velikánů", že je až neuvěřitelné, jakou silou musela taková osobnost disponovat. A dnes? Janáček je nejhranější český skladatel a těší se obrovské světové popularitě. Jsem rád, že ho mám. Jsem rád, že mu rozumím a že se s jeho realistickým smyslem pro drama mohu často setkávat.

Paralelu, i když letmou a subjektivní, vidím v dynamickém předělu kulturního života v Kroměříži za fungování ředitele pana Králíka. Byl jsem svědkem rapidní proměny této instituce, zviditelnění nejen v městském nebo regionálním měřítku, ale i začlenění do bohatých vod mezinárodního kulturního dění. Renesance kina Nadsklepí, festival Movieng Music, festival Vivat Amadeus, Artediem, Stoptime, Dny Slovanské kultury a mnoho dalších jednotlivých akcí, to jsou události, které dávaly tušit velkou změnu.

Řekl jsem si, konečně někdo, kdo není z té naší úrodné Hané, která, (těžko se mi to říká) pozbyla jakéhokoliv kulturního vzruchu. Je velmi těžké v dnešní době vytvořit v kulturní instituci profil, kterým by přitahovala, kulturně vzdělávala a formovala společnost. O to víc si vážím projektů, které zprvu jako solitéři, přece jen později dodaly Domu kultury jasnou kostru, koncepci a zmíněný směr.

Jediné negativum na tomto rozkvétajícím období kulturního života nacházím v různě modifikované frázi " je toho všeho moc". Ano ve vztahu k tomu, co jsme tu měli, je toho opravdu moc, ale je minulý čas tím správným měřítkem našeho soudu? Díky bohatému výběru různých kulturních akcí se stáváme my diváci tím nejdůležitějším faktorem. Živou reflexí místního společenského dění a spolutvůrci estetického obrazu města.

O dalším negativu, které bylo také předmětem rychlého odvolání ředitele Domu kultury se rozepisovat nebudu, neboť problematice do hloubky nerozumím a budu tedy vděčný za jasné vyjádření Zastupitelstva města Kroměříže.

Budu dále celou situaci bedlivě sledovat a upřímně a jasně pana ředitele podporovat. Stal se pro mne symbolem čerstvého vzduchu, který se prohnal tou naší poklidnou hanáckou nížinou.

A jak to dopadlo s Janáčkem?

Ten po dlouhých šestnácti letech čekání na velkou premiéru „Její Pastorkyně“ v Praze trpce přistoupil na mnohé úpravy, kterých sám nebyl autorem a které tak jeho dílo zromantizovaly a zjemnily jen proto, aby bylo snesitelné pro tehdejší konvence. Sám pak vytvořil jedny z nejoriginálnějších hudebně dramatických děl 20. století, které s věkem stále nabývají na kvalitě a hodnotě výpovědi.


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

27. 05. 2014 12:17 | Jonáš
P.Pálka, J.Vysrtčil: že si tak někdo nedá pokoj. Musí to být ale safra silný komplex. Co tak zkusit výběrové řízení na šéfa DK? Neulevilo by se? Určitě by to byl nový vítr do těch "kroměřížských stojatých vod". A T. vážený pane Petře Pálko, může být docela dobře také TREFA - a řek bych, že konkrétně ve vašem případě to diskutující T. trefil přímo do černého.
Hezký den vám i všem Kroměřížanům!
26. 05. 2014 16:15 | Petr Pálka
26. 05. 2014 08:03 | T.
to Jonáš: vážený pane docela souhlasím.Jenže, se zakomplexovanými to máte těžké. Oni by tak rádi chtěli, chtěli a chtěli, ale nějak se jim toho štěstíčka nedostává. Tak alespoň mudrují, mentorují, odkazují na nějaké troly, aniž tuší, že jimi jsou sami. Nějaké soudnosti a trocha pokory se od nich nedočkáte. Oni si totiž myslí, že neustále mají "navrch". Budiž jim odpuštěno, co jinak.
21. 05. 2014 17:34 | Petr Pálka
Jonáši, ode mě se krmení nedočkáte:
http://spidlova.blog.idnes.cz/...
21. 05. 2014 09:39 | Jonáš
Pane Pálko a pane Vystrčile. Myslím, že statečný hrdina měl myslet i na ty podle vás místní staromilce dob normalizace. Skloubit "nové impulsy" s "provinciálními" požadavky přece při trocha šikovnosti jde. Škoda, tím si pan Králík podřezal větev sám. Nejlepší na tom všem je, když se za autorství kritických slov postaví ti "praví". Myslíte , že vy nepatříte mezi ony "místní ctihodné persóny"? Kde berete odvahu takto soudit ostatní, když sami ...... a vůbec, pro podobné škoda slov.
20. 05. 2014 00:32 | J. Vystrčil
Karel Toman především napsal: "S příchodem Jiřího Králíka se Kroměříž proměnila z jakéhosi ohavného a chudičkého kulturního skanzenu, v mnohém připomínajícího doby normalizace, v rozkveltlou zahradu." K této přesné charakteristice není co dodat. Snad jen to, že když zášť a provincionání malost ředitele Králíka vyštvala, vrátí se město postupně zpátky k tomu, co je mu vlastní - k "ohavnému skanzenu, připomínajícímu doby normalizace." Tak to Kroměříž chce, na to je zvyklá a tak to zůstane navěky. Za trest.
19. 05. 2014 10:17 | Marek
Vondráček dobře prosazuje Babišův byznys. Pro posílení pozice Agrofertu hlasoval minulý týden spolu se všemi kromě čestné výjimky v klubu ANOfertu, kterým je Ivan Pilný viz hlasování zde http://www.psp.cz/eknih/2013ps... a k němu článek zde http://blog.aktualne.cz/blogy/...
17. 05. 2014 10:32 | Jarda
Omlouvám se za Valašsko
16. 05. 2014 23:49 | Petr Pálka
Vychází mně to tak, že to tady dobře zoral, kulturní půdu provzdušnil. A nevypadá to na pohnojení. O zemědělství na Valašsku nemám páru.
16. 05. 2014 20:51 | Jarda
Když dobrá radlice - doporučuji rozorat meze a remízky na valašsku, tam ještě asi nebyl.
16. 05. 2014 20:11 | Jarda
Opravdu si zajezdil, ale také už dojel, došla mu šťáva. Možná jedna tradice se udrží, Myslím, že už nepřinese, jen si odnese, Přijde další a bude mít taky svou vizi. Když je na to a nemusí to být zrovna šohaj ze slovácka, dá se opravdu dělat hodně věcí. Ale když už není kde brát, tak se to učitě brzy projeví a odnesou to ti co to zdědili.
16. 05. 2014 18:15 | Petr Pálka
samosebou tradice - ne radice -i když možná byl i dobrá radlice:)
16. 05. 2014 18:12 | Petr Pálka
Jardo, mně to přijde tak, že si v usedlých Hanáckých Athénách zajezdil na tygrovi slovácký šohaj, rozvířil vodu, přinesl nové impulsy, v tom množství založil i radice, které se budou léta rozvíjet a jistě i některé dobré rozbil. A třeba ještě něco dalšího přinese. Nikdo místní by tolik nového neinicioval, nešel by do toho. A vylepšovat DK nejspíš bude nějaká ctihodná místní persona, třeba na to snáze získá prostředky.
15. 05. 2014 19:11 | Jarda
Petr Pálka: Skvěle rečeno "nemusím řešit ekonomiku a více se mi uvolní ruce". To je tak naivní, že si myslí, že bude organizovat propadové akce a jiný za to bude odpovídat ? Nebo to snad bude sponzorovat? Kde se poděli příznivci vážné hudby? Skutečně se mu podařilo zničit naprosto vždy vyprodané divadelní předplatné. Dnes nás chodí sotva polovina. Kde byl vždy zničil co bylo dobré a svými poloprázdnými mnohočetnými akcemi dovedl DK skoro do krachu. Viděli jste jak vypadá taneční sál? Co za celou dobu vylepšil na DK?
15. 05. 2014 11:36 | Argus Tangens
K Lada : máte v podstatě pravdu k p. senátorovi a dalším "politikům"Děkuji za Váš názor, nemá chyb.něco o tom vím, ale dále no comment!
15. 05. 2014 00:22 | Druck
Že to tady v KM pan ředitel Králík kulturně oživil je nesporná věc. Z té nuly to asi nebylo extra těžké, ale i tak mu patří dík. Jestli úplně trefil cílovou skupinu (důchodci, středoškoláci, maloměšťáci...) je věc jiná, minimálně však v divadle se mu to povedlo. Kino je také dle mého názoru sympaticky pestré ve svém programu. U koncertů minimálně punkově zaprovokoval :-)

Pan bývalý ředitel Králík se zjevně v minulosti ohledně financí všude choval stejně - pak je nasnadě otázka, proč ho vedení města jmenovalo ředitelem DK a proč ne třeba "jen" programovým ředitelem bez přístupu k financím. I sama paní starostka psala, že si osobně jeho fungování v UH prověřovali. Tedy - nebetyčná hloupost vedení města nebo záměr?

Bojím se jen prohlášené nového šéfa kultury, že volně řečeno "DK bude do budoucna jen pododdělením kulturního odboru radnice a necháme jen ty úspěšné podniky z minulosti" (doplňuji "které vymyslel pan ředitel Králík"), protože to znamená jednoznačnou stagnaci kultury v KM a cestu dolů. A návrat tam opravdu nechci.
14. 05. 2014 21:46 | Lada
Z analyzy vyplyva:
- Maly je hlava chobotnice, ovlada skoro vsechny a vsechno a zaroven je znaly politiky a vi z Prahy, jak se to dela,aby to vypadalo, ze jako dela politiku pro obycejne kromerizany.
- Vondracek se kamaradi s Malym, Snemovna neni zas tak daleko od Senatu, Maly moc dobre vi, kolik lidi v KM krouzkovalo Vondracka, ktery je sice politicky mlady, ale jde na neho delat politicke triky,dohody a obchody. Vondracek je ale zaroven znalec Kromerize a taky lokalnich podnikatelu (dela,delal jim pravnika,advokata), takze ANO, zrejme pro obycejne obyvatele nepouzitelne,stejne jako CSSD,ODS a TOP, protoze si zase vsechno rozdeli mezi sebe, hlasovat budou spolu a trafiky a tepla mista si navzajem podrzi - viz Sedlacek, Dvoracek atd atd....
Zaverem jsou volitelne pouze male strany a jednotlivci, kteri jsou v soucasnosti slystet a videt v mistnich novinach, schuzich nebo KM zastupitelstvu, kteri aktivne haji zajmy obycejnych lidi z KM. Vic takovych !
14. 05. 2014 19:54 | Toník
Tak to nás potom už před kamadíčkováním s Malým a jeho nohsledy nic nezachrání, marně hledám na poslední kandidátce někoho, kdo by mohl ANO vést a nestydět se za vrtění se jako korouhvička kam fouká politický vítr.
14. 05. 2014 19:42 | Hugo
Lídra ANO hledejte jinde. Mezi těmi co byli někdy dohromady na kandidátce s pí Číhalovou.
14. 05. 2014 19:02 | Toník
Najednou a nečekaně se objevivší zachránce Kroměříže pan poslanec Vondráček a pravděpodobně lídr kandidátky ANO v podzimních komunálních volbách se již údajně domlouvá s ČSSD o rozdělení "města" a sfér rozhodování jednotlivých budoucích koaličních stran. Tak teď opravdu nevím, zda vládnoucí koalice v naší vlasi: ANO, ČSSD a KDU-ČSL, bude pro naše město také výhodná. Pokud míní Vondráček opravdu jít do koalice v KM s ČSSD a tedy s Malým, potom je to konec všech možných nadějí na změnu v konání a směrování KM. Opět bude p. Malý řídit toto město a kývat pro čachry v pozadí stojících Kuropatů, Klárů, Brabců a dalších v zákulisí za drátky tahajících místních multimilionářů. Tak nás potěš pánůh.
14. 05. 2014 18:24 | Markéta
Už několikrát tady padla otázka koho v našem městě volit. V posledních volbách dostali důvěru voličů kandidáti některých měnších stran, kteří dnes pracují velice úspěšně v opozici a vytvářejí účelnou protiváhu k rozhodnutím vládnoucí koalice. Doporučuji opět vybírat z jejich řad. Za zelené je to především R. Kreml, který se vždy rozhoduje ve skutečném zájmu občanů, stejně jako P. Motyčka (KDU-ČSL) a L. Pískovská (BEZPP). To jsou obětaví a čestní lidé. Takoví by měli ve vedení města zůstat.
14. 05. 2014 16:59 | Zdeněk
Lada: má být DH, je to překlep.
14. 05. 2014 16:26 | Petr Pálka
Jardo a Alexi, Jiří Králík už 2.května poránu v internetové verzi Slováckého deníku ke své budoucnosti programového pracovníka DK uvedl: „Je pro mě na jednu stranu výhodné, že nebudu muset řešit například ekonomické věci, víc se mi uvolní ruce."
14. 05. 2014 15:36 | Lada
Kdo se skryva pod D.K. ?
14. 05. 2014 13:21 | Zdeněk
Argus Tangens: doporučím Vaší pozornosti zákoník práce, který hovoří o možnosti návratu uvolněných zastupitelů do původního zaměstnání po ukončení funkce, studovat v rámci léčby sklonu ke konspiračním teoriím můžete také tento metodický pokyn http://www.mvcr.cz/odk2/soubor....
Mimo si můžete dohledat, že v předchozím výběrovém řízení na místo ředitele DK paní D.K. (hezká hříčka, že) porazila mezi jinými i pana Králíka.
14. 05. 2014 11:28 | Patriot
Koho volit ? Navrhuji volit ty, kteří 1) dosud neměli co do činění s lokálním vládnutím 2) se dlouhodobě dění v Kroměříži zabývají, publikují, chodí na zastupitelstvo, dělají něco pro občany ve svém volném čase bez ohledu na odměnu 3) nejsou rychlokvašky, které léta mlčely a nyní jako hvězdy září z televizních obrazovek 4) nejsou mezi žadateli o dotace od města. 5) a konečně jejich jedinou kvalifikací není lékařský nebo zvěrolékařský titul.Výše uvedené snad vylouči střety zájmů, kamarášofty a neználky. Ti lidé by měli mít jasný a známý názor alespoň na část problematiky, která je pro naše město kruciální, podle mne především: Urbanistika, doprava, majetkové podíly města, finanční model města pro další léta. A nebylo by na škodu, kdyby si zákon o obcích přečetli dříve než týden po zvolení. A kde je najít ? Možná, že každá kandidátka bude mít spíše nikoli nahoře ale někde vprostřed či dole takové jedince. Osobně považuji za nejpodstatnější podmínku druhou, protože jde o volbu do veřejné funkce a nikoli soutěž sympatií.
14. 05. 2014 10:50 | Lada
Dekuji za odpoved Tangens. Koho teda volit na podzim , kdyz vidime co soucasni predstavitele a rada,zastupitelstvo delaji s mestem a jde jim jen a pouze o sebe, predavaji a chystaji si funkce pro sebe a znamé...?
14. 05. 2014 10:40 | Alex
To Jarda. Nebylo by od věci zjistit návštěvnost v jiných městech v rámci té šnůry jednotlivých umělců. Možná pak zjistíme že chyba není v Králikovi.
14. 05. 2014 07:26 | Argus Tangens
K paní Lada:trafiku si chystá paní D.H. O tom se ví a tak to bude i s příspěním p. senátora.
14. 05. 2014 06:35 | Lada
Pisete, ze Kralik byl vyhozen, aby si nekdo nachystal trafiku po volbach - kdo presne si teda chysta teple mistecko ? Kdo zatim stoji ? To se obavate napsat jmenovite, tak jako se to "taji" v pripade VaKu-kdo ho chce prodat ?
13. 05. 2014 20:48 | Jarda
Jsme opravdu kulturní město? Tak jsem si dal práci a zjistil zajímavé údaje na předprodeji colosseum DK - Ritschie 29 prodaných vstupenek, Gall 14, Octavia 0, Baklava 4, Badarovski 0, Warhol 0. Sdělí konečně někdo kolik za tyto akce DK zaplatí? Pro koho se vlastně tyto akce pořádají? Již několikrát jsem navštívil alternativní koncerty na Starém pivovaře bylo nás vždy do 10 i s technikem. Kdy třeba pan Toman byl naposledy na nějakém koncertě, divadle? Je to opravdu celé nějak divné a hlavně je toho příliš a neekonomické. Z čeho to DK platí? A jsme u jádra věci. A tak jako všude Králík dovedl předchozí organizace do dluhů, tak i teď dopadl DK.
13. 05. 2014 18:46 | Alex
Hurá už je to tu zase. Mohl by konečně někdo sdělit "za jakou cenu". Jako číslo, ať my občané víme o co jsme přišli. Dále se mě líbí těch 99,9 % rady a zastupitelstva, známých bezpohlavních orgánů. Známé zaklínadlo - to rada - ale ta se skládá z konkrétních lidí. Jak píše Karel Toman v Týdeníku Kroměřížska, je to celé nějaké divné.
13. 05. 2014 08:17 | Argus Tangens
Zdravím p. Netopile, Vy žijete ve svém světě, ale bohužel p. ing. Králík také ve svém, je "pravdou", že oživil, kulturu ve městě , ale za jakou cenu, dále jsou na podzim volby a někteří, kteří byly na krátkou dobu na "kulturáku" se tam chtejí vrátit. Odvolání p. Králíka nenísubjektivní rozhodnutí jednoho člověka , ale rady a zastupitelstva Města a p. Králík to moc dobře ví proč to tak je co udělal v minulosti v UH je obecně známo, proč v KM??
12. 05. 2014 12:34 | Jana Tučková
Ano, připojuji se k příspěvku níže a rovněž přeji Jiřímu K., aby se uchytil v "něčem" co nejvíce se lišícím od Kroměříže, či aby byl nakopnut tak důkladně, že doletí až do Vídně. Tento nepochopený ředitel velikán a mučedník v jedné osobě si totiž za své činy a za způsob jednání se spolupracovníky (či nedej bože s podřízenými) ani nic jiného nezaslouží.
11. 05. 2014 20:55 | J. Vystrčil
Milý Tomáši, jaké jsme kulturní město, to vidíš sám z komentářů (nejsou v podobném duchu první a asi ani poslední). Janáček napsal - "Moji operu nakopli v Praze tak důkladně, že doletěla až do Vídně." Jiřímu K. se dá asi jedině popřát, aby se uchytil v "něčem" co nejvíc se pozitivně lišícím od Kroměříže.
05. 05. 2014 22:25 | Liška Bystrouška
Situace, ve které se nachazí nešťastník Králík dnes, se v jeho životě opakuje po x-té. Vyhodili ho z Městských kin v Hradišti, z LFŠ, z festivalu v Písku, ze Cinema Mundi v Brně a teď z kulturáku. Všude za sebou nechal enormní dluhy (a ne že ne) a vyhrocené a polarizované mezilidské vztahy. Nedělám si iluze o naší politické reprezentaci a její motivaci, ale nepochopím, proč se už po x-té našel člověk (kterýho si jinak velmi vážím), který (při prvním setkání charizmatickému) Králíkovi, který neumí řídit ani auto, sešere i s návnadou, že je nepochopeným ředitelem velikánem a mučedníkem... Víc než trochu úsměvná - ale spíš trapná - paralela s Janáčkem mě napadá přísloví "komu není rady, tomu není pomoci"...
05. 05. 2014 18:51 | Toník
Děkuji Janě Tučkové za vyjádření, to se cení. Bohužel, nemohu objektivně posuzovat jeho (p. Králík) uváděné "hodnoty", ale nabídka v oblasti kultury se s ním opravdu rozšířila.
Jinak jsem byl přesvědčen, že bude odvolán až někdy ke konci prázdnin, protože o vedení Domu kultury se budou ucházet kroměřížští politici, kteří neuspějí ve volbách a proto mne odvolání zaskočilo. Jsem zvědavý, kdo kulturák povede. Možná místo zůstane do povolební doby neobsazeno, nevím. Možná by nebylo od věci, kdyby se vyjádřila paní starostka, jak míní tuto situaci řešit, když vymyslela odvolání ředitele jediné instituce, která v KM šíří masově kulturu.
05. 05. 2014 15:48 | Jana Tučková
Prosím vás všechny, přestaňte konečně adorovat tohoto samolibého frajírka, který - když neskáčete podle toho, jak píská - umí jen vyhrožovat a vztekle kolem sebe prskat. Přitom ale ručičky má dozadu a uvrhne vás v dluhy rychlostí blesku, když podlehnete těm jeho "vizím" a rozhodnete se je uskutečnit. Ano, filmu v širším měřítku rozumí, ale takových lidí jsou mraky, proto by si milý pan Králík měl třeba založit nějaký web a tam se ze všeho vypsat, tím snad nikoho jiného ohrožovat nebude. Mluvím z vlastní zkušenosti, celý jeden dlouhý rok jsem pracovala ve stejné instituci jako on a divím se, že při frekvenci, s jakou všem kolem sebe osobně vyhrožoval "zničením", tento člověk ještě není v podmínce nebo ve výkonu trestu.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...